TRANZYT WENUS


Jesteśmy w przededniu drugiego z pary tranzytów,
po którym kolejny nastąpi dopiero w zaraniu XXI wieku naszej ery,
gdy w 2004 roku zakwitną czerwcowe kwiaty...
Bóg jeden wie, jaki wtedy będzie stan naszej wiedzy."
William Harkness, 1882

Tak pisał o tym zjawisku astronom z US Naval Obserwatory. Dziś znamy już stan naszej wiedzy i poziom technologiczny, który pozwala nam na obserwacje tego interesującego zjawiska w warunkach amatorskich. Tranzyt Wenus, czyli przesunięcie się tej planety przed tarczą Słońca jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Wynika to z faktu, iż płaszczyzny orbit Wenus i Ziemi są nachylone pod kątem 3,4o. Następne takie zjawisko będziemy mogli obserwować już za 8 lat, ponieważ "ziemskie" 8 lat odpowiada prawie dokładnie 13 "wenusjańskim". Kolejny tranzyt nastąpi dopiero w 2117 roku.

Fakt tak rzadkiego zjawiska postanowili wykorzystać uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. W tym roku szkolnym, dzięki uprzedniej naprawie teleskopu w planetarium szkolnym oraz inicjatywie uczniowskiej udało się uruchomić "Koło Astronomiczne", którego opiekunem został prof. Adam Strzelczyk. To właśnie 8 czerwca 2004 roku mieliśmy tą szansę i wykorzystaliśmy ją.

A oto uczniowie, którzy prowadzili badania:


Grupa uczniów koła astronomicznego w składzie: Krzysztof Kowalski (przewodniczący koła), Dawid Mikuda, Tomasz Paciepnik, Grzegorz Głąb, Mateusz Domagała oraz Daniel Brzezina prowadziła obserwacje tego zjawiska przy wykorzystaniu dwóch teleskopów szkolnych. Pogoda dopisała. Sporządziliśmy wiele ciekawych zdjęć i filmów, które możecie tu znaleźć.








Na głównym planie nasz opiekun koła, pan prof. Adam Strzelczyk
A to już ostatki, tak zwany III kontakt (Wenus dotyka od środka tarczy Słońca - godz.13:37

Nagraliśmy też 3 krótkie filmy. Ciekawie wyszły szybko przechodzące chmury przez tarczę Słońca. Filmy nagrane są w formacie .mov

Pobierz pierwszy film - 3,25 MB
Pobierz drugi film - 4,11 MB
Pobierz trzeci film - 4,03 MB

Jak było widać obserwacje prowadziliśmy tylko i wyłącznie metodą projekcyjną, która jako jedyna gwarantowała nam pełne bezpieczeństwo.

Strona jest historycznym udokumentowaniem badań wykonanych przez uczniów 8 czerwca 2004 roku. Stronę zredagował Krzysztof Kowalski - uczeń klasy 3a (mat-inf), pierwszy członek i zarazem nieoficjalny przewodniczšcy koła astronomicznego.


Strona główna